Czego nie robić podczas zakupu dywanu? Leave a comment

Dywan powinien spełniać nie tylko praktyczne funkcje w aranżacji wnętrz. Niebanalny kształt albo wzór może nadać pomieszczeniu charakteru i być jego ozdobą. Niestety, nie zawsze tak jest. Czasami nieprzemyślany wybór może oszpecić mieszkanie i sprawić nieprzyjemne wrażenie. Czego powinno się wystrzegać podczas wyboru dywanu do domu?

Zbyt mały rozmiar

Przed zakupem dywanu powinno się dokładnie przemyśleć miejsce, w którym będzie się znajdował. Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich mebli w danym wnętrzu. Zbyt mały dywan w salonie może zmniejszyć część wypoczynkową. Dlatego też, warto pamiętać aby meble takie jak sofa czy fotele znajdowały się całkowicie na dywanie.

Z kolei w sypialni, dywan zazwyczaj znajduje się przy łóżku. Stanowi podparcie dla stóp, po porannej pobudce i zapewnia dodatkową miękkość podczas chodzenia.

Tańsze odpowiedniki

Tańsze odpowiedniki w postaci dywanów ze sztucznych włókien są popularnym wyborem wśród kupujących. Zazwyczaj można wyróżnić włókna polipropylenowe albo mikrofibrę, które są odporne na odkształcenia i łatwe w czyszczeniu. Dla niektórych kilka tańszych odpowiedników są lepsze niż jeden droższy. Jeśli już decydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać, że nie zawsze będą pasować do wymiarów pomieszczenia. Dodatkowo łatwo się o nie potknąć i upaść, co grozi urazem. Nie powinno się również kłaść jednego dywanu na drugim. Zamiast tego warto dobrać wymiarowo podobne modele i złączyć je za pomocą mocnej taśmy. Powstałe w taki sposób przedłużenie będzie wyglądało naturalnie a uzyskany efekt będzie oryginalny.

Wiele osób nie chce wydawać zbyt dużo pieniędzy na dywan, który może łatwo ulec zniszczeniom. Zwłaszcza jeśli w domu zamieszkują zwierzęta. Ostre pazury mogą łatwo zahaczać o włókna dywanu. Kosztowne naprawy nie są zatem miłą wizją dla właściciela czworonoga. Na szczęście na rynku są dostępne dywany plamoodporne, które posiadają powłokę ochronną. Zapobiega ona wchłanianiu różnego rodzaju płynów czy brudnych plam.  Często wykonane z poliestrowych albo wiskozowych tworzyw są popularnym wyborem wśród wielbicieli psów i kotów. Nie są też drogie, dlatego też nie trzeba się martwić o wymianę albo kosztowne i częste pranie.

Niektóre modele dywanów ze względu na naturalne materiał albo technikę tkania są drogie same w sobie. Takim przykładem są chociażby wełniane modele, które mają szereg pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przede wszystkim są niebywale miękkie i stanowią przyjemne podłoże dla stóp. Zapewniają optymalną wilgotność w pomieszczeniu i utrzymują ciepło przez długi czas. Niestety są bardzo kosztowne w czyszczeniu i łatwo ulegają zabrudzeniom. Nowe dywany wełniane mogą początkowo potęgować alergię u osób podatnych na uczulenia. Wszystko jest związane z okresem pylenia w początkowym okresie użytkowania.

Dywan jako ostatnia rzecz w aranżacji wnętrza

Podczas planowania poszczególnych miejsc w pomieszczeniu, zdarza się, że wiele osób nie zastanawia się nad dywanem. Skupiając się na meblach czy dodatkach w postaci wazonów czy poduszek, pomijają ten jakże znaczący element wystroju. Takie działanie może okazać się negatywne dla wyglądu całego pokoju. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, gdy trzeba będzie zmieniać i przestawiać wszystkie meble w pomieszczeniu aby umieścić dywan. Oprócz dopasowania do koloru mebli i ścian, warto zastanowić się nad podłogą. Jasna, drewniana podłoga wygląda pięknie z wieloma kolorami dywanów. Jednak ciemne deski czy panele nie współgrają z czarnym dywanem albo wielokolorowym, geometrycznym wzorem.

Dobór motywu

Wiele osób chce stworzyć oryginalne wnętrze z charakterem albo podąża za konkretnym stylem. Jednym z najpopularniejszych jest skandynawski design, który czerpie inspiracje z ziemistych kolorów i geometrycznych kształtów. Kolorystyka ścian i dodatków jest tutaj bardzo ważna. Wybierając pasujący dywan warto zastanowić się jaki cel chcemy uzyskać. Niektóre model będą się gryzły z w otoczeniu z surowymi ścianami albo skórzanymi meblami.

Dodatkowe funkcje

Tak jak było to wspomniane wcześniej, wiele dywanów posiada dodatki, które zapewniają mu różne funkcje. Dywan plamoodporny może posiadać powłokę, która chroni włókna modelu przed przyleganiem plam i absorbcją płynów przez nitki przędzy.

Z kolei w ruchliwych miejscach, warto zastanowić się na dywanem z podkładką antypoślizgową, która stabilizuje wykładzinę w miejscu i zapobiega jej przesuwaniom. Ryzyko poślizgnięcia albo upadku zmniejsza się.

Polowanie na okazje

Wiele osób kupuje dywan pod wpływem impulsu. Często wiąże się to z promocjami. Nie zawsze wyprzedażowe modele pasują do wystroju pomieszczenia. W takim wypadku należy po prostu rozważyć czy akurat ręcznie tkany dywan w krzykliwym kolorze przyda się do naszego domu. Zamiast chodzenia po sklepach i szukaniu promocji, warto zwrócić uwagę na sklepy internetowe, które oferują bogaty wybór dywanów znanych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !