Dywany marokańskie w aranżacji wnętrz. Leave a comment

Dywan jest jednym z najpopularniejszych dodatków do wnętrz. Dodaje ciepła i domowego charakteru każdemu pomieszczeniu. Odpowiedni wzór i kolor może wyróżnić wnętrze i dodać mu elegancji.

Większości z nas szyk i elegancja kojarzy się z drogimi dodatkami jak skórzane meble czy właśnie orientalne dywany. Te ostatnie są cenione ze względu na unikalny wzór i sposób wykonania. Znalazły rzesze fanów na całym świecie i stanowią obecnie obowiązkowy element dekoracyjny w tematycznych wnętrzach czy w luksusowych domach.

Specjalna metoda ręcznego tkania wywodzi się z takich krajów jak Syria, Iran, Egipt, Maroko czy Turcja. To właśnie tam, wiedza na temat sposobu wykonania była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Oryginalność każdego dywanu orientalnego łączy w sobie przede wszystkim elementy historii i kultury regionu, z którego się wywodzi. Prawdziwy dywan perski posiada kwiatowe motywy w postaci liści czy koniczynek. W zestawieniu z żywymi kolorami przędzy jest prawdziwym arcydziełem. O ręcznie tkane dywany trzeba dbać – zwykłe odkurzanie nie wystarczy. Trzeba się, więc przygotować na oddanie go do specjalisty, który odpowiednio go wyczyści, nie niszcząc przy tym jego unikalnej struktury.

Jeśli mówimy już o egzotycznych dywanach, warto przyjrzeć się bliżej wzorowi dywanu z Maroka. Typowy motyw nawiązujący do kultury tamtych regionów, to koniczyna. Delikatny deseń zazwyczaj występuje w postaci czterolistnej rośliny w różnych kolorach. Co więcej, ta charakterystyczna stylistyka bije obecnie rekordy popularności w aranżacji wnętrz. Można spotkać się z tym deseniem na poduszkach, meblach, zasłonach, ceramice czy płytkach.

Prawdziwy marokański dywan jest wykonany z naturalnej przędzy, np. wełny czy bawełny o krótkim runie. Miękki w dotyku jest niezwykle luksusowym dodatkiem do wnętrz. Trzeba pamiętać, że stosując marokańską koniczynę nie powinno się przesadzać z jej ilością. Innymi słowy zbyt dużo dodatków z tym motywem, tym gorsze jest ogólne wrażenie. Zbyt duża ilość koniczyny może przytłaczać lub zmniejszać optycznie pomieszczenie. Dlatego najlepiej jest zachować umiar w aranżacji, np. salonu i stosować marokańskie wzory w postaci pojedynczych elementów dekoracyjnych czy właśnie dywanu.

Oprócz egzotyczności, marokańska koniczyny wprowadza do wnętrza geometryczne wzory. Dlatego tak dobrze sprawdza się zarówno w skandynawskiej stylistyce jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Typowy roślinny motyw może również być zastąpiony przez inne geometryczne kształty, jak na przykład romby czy trójkąty. Szeroki wybór kolorów pozwoli na ich dopasowanie niemal do każdej aranżacji. Najbardziej popularne są jasne odcienie o beżowym lub szarym runie z niebieską przędzą użytą do wprowadzenia roślinnego motywu. Na rynku dostępne są również dywany w barwach żółci, czerni czy granatu. Uniwersalność tego motywu jest ciekawą alternatywą dla przytłaczającego i zbyt krzykliwego wzoru z typowymi roślinnymi ornamentami. Mnogość barw i dynamiczny deseń może nie pasować do jasnych pomieszczeń, które stawiają na przejrzystość i harmonię barw.

Dywan z marokańskim wzorem może być zastosowany z powodzeniem we wnętrzach, w których królują roślinne motywy dekoracyjne, np. w tematycznych pomieszczeniach o ekologicznym charakterze lub bardzo popularnych domach w stylu nowojorskim.

Ze względu na swoją wyrazistość, egzotyczne dywany lepiej stosować w parze z neutralnymi dodatkami w szarym lub beżowym kolorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !