Jak dbać o dywan shaggy? Leave a comment

Kto nie lubi chodzić bosymi stopami po miękkim i puszystym dywanie? Jednym z najpopularniejszym modeli posiadającym wspomniane cechy jest dywan shaggy. Jego grube i długie włókno jest charakterystyczna elementem tego typu wykładzin. Świetnie odnajduje się w sypialni oraz salonie. Stanowi miękkie podłoże dla stóp a także zachęca do odpoczynku na jego miękkiej powierzchni. Ze względu na swoją strukturę, dywany shaggy są potocznie nazywane włochaczami. Nie ma się, co dziwić. Długie runo przypomina futro, które aż chce się dotknąć i pogłaskać. Jednak trzeba pamiętać, że posiadanie to nie wszystko. Niezwykły wygląd włochaczów nie jest cechą stałą. Warto zapoznać się z podstawowymi metodami czyszczenia i pielęgnacji takich dywanów, które pozwolą zachować ich właściwości na długo.

Materiał ma znaczenie

Nie każdy dywan jest taki sam. Nie tylko chodzi o wzór czy kolor przędzy, ale również o materiał, z jakiego jest wykonany. Na rynku można spotkać się z dywanami shaggy wykonanymi z włókien syntetycznych, takich jak wiskoza czy polipropylen, czy też naturalnych jak wełna i bawełna. Każdy materiał wymaga innych środków chemicznych i innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Co prawda sztuczne runo jest bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i szkodliwe działanie środków czyszczących, jednak trzeba pamiętać, że łatwo traci kolor a przędza ulega osłabieniu, jeśli dywan jest poddany działaniu silnych detergentów. W przypadku wiskozy już stosowanie odpowiednich końcówek w odkurzaczy ma znaczenie. Ze względu na swoją delikatną strukturę i podatność na zgniecenia, odkurzanie powinno być wykonywane bez pomocy szczotek, które mogą uszkodzić pojedyncze włókna. Inną ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest moc samego odkurzacza, która nie powinna być wysoka. Jeśli zostanie zastosowana maksymalna siła, może okazać się, że włókna zostaną po prostu wciągnięte do wnętrza urządzenia. Sama czynność odkurzania powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem jednego kierunku ruchu ssawki. Taki zabieg uchroni przed wykruszaniem się i odkształcaniem runa.

Naturalne włókna są bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia niż syntetyczne odpowiedniki. Najtrudniejszym materiałem w pielęgnacji jest wełna. Takie dywany wymagają profesjonalnego zabiegu czyszczenia przeprowadzonego przez wykwalifikowane osoby, które wiedzą jak postępować z tym delikatnym materiałem. Dobrą alternatywą dla domowego czyszczenia są dywany mieszane, które zamierają zarówno naturalne włókno jak i sztuczne. Połączenie dwóch rodzajów przędzy ułatwia czyszczenie i nie niszczy struktury wykładziny.

Podstawowe zabiegi

Tak jak i w przypadku większości dywanów, włochacze trzeba odkurzać. Jednak powinno się pamiętać, że ze względu na swoją unikatową budowę, dywany shaggy lubią gromadzić kurz i zanieczyszczenia. Dlatego też odkurzanie powinno być wykonywane częściej. Niestety, jeśli jednym z lokatorów jest pies lub kot, to domownicy muszą się przygotować nawet na codzienne odkurzanie. Sierść, kurz czy piasek po prostu szybciej dostaje się w głąb runa niż w przypadku fryzowanego i krótkiego włókna. Dobrą metodą, która pomoże pozbyć się piasku z wnętrza dywanu jest cotygodniowe trzepanie.

Pranie ręczne czy chemiczne?

Oprócz wspomnianego odkurzania i trzepania, warto co kilka miesięcy wyprać dywan. Jeśli został wykonany z polipropylenu lub innego sztucznego włókna, problem jest praktycznie rozwiązany. Do czyszczenia nadają się powszechnie dostępne środki chemiczne. Stosowane zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce, nie powinny zniszczyć włókien czy odbarwić przędzy. Przy praniu dywanów shaggy najważniejsze jest posiadanie miejsca na jego rozwieszenie. Jeśli posiadamy dom z ogrodem, nie będzie to problemem. Jednak w przypadku mieszkań w blokach, warto skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej lub ekologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !