Jak dobrać kolor dywanu do wnętrza? Leave a comment

Zmiana koloru pomieszczenia jest częstym zabiegiem nie tylko ze względu na pozbycie się plam czy zabrudzeń ze ścian. Wystarczy zastosować inną barwę farby aby wnętrze nabrało nowego wyrazu. Jednak trzeba pamiętać, że takie zmiany wpływają na całe pomieszczenie. W efekcie może się okazać, że wybrany kolor nie komponuje się dobrze z posiadanymi dodatkami czy meblami. W takich wypadkach warto postawić na uniwersalną kolorystkę wnętrza i barwy, które pasują do większości palety odcieni. Szarości i beże są tego idealnym przykładem. Jednak nie da się zrobić tak, żeby wszystkie dekoracje miały tą samą stylistykę i barwy.

Tak jest w przypadku dywanów. Nowoczesne modele posiadają mieszankę nici różnych kolorów lub wzory, które nie zawsze wpasują się we wnętrze. Jak zatem dobrać kolor dywanu do wnętrza, w którym ma się znajdować? Istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą zachować spójność w pomieszczeniu.

Modowe szaleństwo

Aranżacja wnętrz to również podążanie za najnowszymi trendami. Jeśli chodzi o modę w wydaniu dekoratorskim, style i kolory są często takie same jak trendy kolorystyczne w przemyśle włókienniczym. Ważne jest, aby dywan posiadał paletę kolorów, które równoważą się wzajemnie. Barwy takie jak limonkowy, neonowy róż i niebieski odcień brandy, mogą na pierwszy rzut oka kłócić się ze sobą. Jednak w połączeniu z odpowiednim zestawem neutralnych kolorów mogą stworzyć ciekawą kompozycję z małą dozą ekscentryczności. Bardziej subtelne odcienie takich samych kolorów, jak zieleń herbaty, barwinkowy czy herbaciany róż również wyglądają dobrze z neutralnymi kolorami czy mocnymi kolorami.

Przeznaczenie dywanu

Moda i praktyczne zastosowanie dywanu to dwie różne rzeczy. Po pierwsze nie każdy model dywanu sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Wystarczy pomyśleć o jasnych dywanach, które łatwo ulegają zabrudzeniom w ruchliwych miejscach domu, takich jak przedpokój czy salon. Brudne podeszwy, sierść zwierząt czy piach łatwo zagnieżdża się w runie dywanu i psuje jego ogólny wygląd. Nawet najbardziej modny dywan tego nie wytrzyma.

Dlatego dla pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu lepiej stosować ciemniejsze barwy, np. brązy, fiolety czy ciemne odcienie niebieskiego. Następna sprawa dotycząca przeznaczenia dywanu wiąże się z jego wartością, którą chcemy aby reprezentował. Innymi słowy, czy ma przyciągać uwagę gości i znajdować się w centrum salonu, czy raczej być elementem łączącym dwa pomieszczenia, np. przedpokój z salonem. I znów dla łączeń stosuje się neutralne kolory jak beże, szarości czy brązy a dla skupiania uwagi powinno się wybierać żywe i dynamiczne barwy jak zieleń czy żółcień pomarańczowa.

Indywidualizm właściciela

Następną ważną rzeczą jest osobowość mieszkańców. Każdy z nas jest inny. Jedni lubią klasyczne wzory, inni gustują w bardziej wyrafinowanych stylach a jeszcze inni wolą dywany vintage jako szlachetny dodatek z historią.

Dbaj o prostotę

Dużo wcale nie znaczy dobrze. Może się okazać, że nadmiar dodatków w różnych wzorach lub zły dobór koloru ścian wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie i nastrój. Dlatego też, warto wplatać w pomieszczeniu akcesoria, które łączą gryzące się ze sobą barwy i łagodzą nieprzyjemny efekt chaosu i bałaganu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !