Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie? Leave a comment

Wybór kolorów ścian w pomieszczeniu wcale nie jest takie łatwe. Z reguły większość domowników patrzy na ten problem z estetycznego punktu widzenia wybierając takie barwy, które będą dobrze komponować się z dodatkami lub meblami. Niewiele osób jednak wie, że kolory mają zdolność wpływania na ludzkie nastroje, nawet jeśli nie jest to odczuwane bezpośrednio. Zanim zostanie wybrany kolor, warto pomyśleć o przeznaczeniu pomieszczenia. Niektóre barwy źle wpływają na sen a inne z kolei łatwo rozpraszają pracującą osobę. Jak zatem wybrać właściwy kolor?

Psychologia barw

Nie bez przyczyny czujemy się w jakimś wnętrzu komfortowo. Wystarczy spojrzeć na najczęściej wybierane restauracje lub kawiarnie. Podświadomie kierujemy się wystrojem wnętrza, użytymi dodatkami i kolorami. Osoby wrażliwe na zmianę nastroju albo samopoczucia mogą odczuwać przypływ energii znajdując się w jasnej, czerwonej kuchni podczas gdy niebieskie kolory ścian w sypialni, działają na nie uspokajająco.

Kolor ma siłę by ożywić, uspokoić, pobudzić kreatywność, a nawet wywołać poczucie głodu. Wystarczy zwrócić uwagę na wystrój wnętrz w restauracjach. Liczba czerwonych, żółtych czy pomarańczowych ścian lub motywów sprawia, że odczuwamy chęć pożywienia się, nawet gdy przed chwilą coś jedliśmy.

Intencja restauratorów to jedno. Osobiste wrażenia i odczucia to już inna rzecz. Używanie koloru jest wyrazistym sposobem manifestowania nastroju, uczuć, osobowości i emocji.  Wybór konkretnej barwy ukazuje wnętrze człowieka i jego preferencje. Niektóre nawet związane z jego wspomnieniami i przeszłością.

Czerwony kolor

Czerwona barwa jest energiczna dzięki czemu pobudza do działania i dodaje więcej siły. Jako jeden z najintensywniejszych kolorów wpływa na emocje i wyobraźnię. Dlatego też nadaje się dla osób temperamentnych i żywiołowych. Z pewnością jest to barwa przy której nie można przejść obojętnie a oczy same zwracają na nią uwagę. Czerwony sygnalizuje również odwagę, ambicję i siłę fizyczną.

Z pewnością jest to najbardziej agresywny i odważny kolor spośród wszystkich. Idealnie sprawdza się w salonie, gdzie pobudza do rozmów i łączy gości. Czerwony pomaga w budowaniu pewności siebie, gdy chcemy być aktywni lub skoncentrowani na zadaniach i może pomóc w pobudzeniu apetytu, dlatego jest on preferowany w jadalni.

Kolor czerwony jest prawdopodobnie najbardziej zauważalny ze względu na związek z miłością, ale wiąże się również z przygodą i optymistyczną perspektywą. Choć czerwień zachęca do romansu, nadmiar ostrzega przed niebezpieczeństwem i agresją,  dlatego trzeba używać jej z umiarem. Kiedy w pomieszczeniu występuje zbyt dużo czerwieni goście mogą odczuwać podrażnienie, złość lub wrogość. Często kolor czerwony najlepiej pasuje do koloru akcentującego zamiast dominującej barwy pomieszczenia w wystroju. Dobrym przykładem może być czerwony dywan.

Pomarańczowy entuzjazm

Pomarańczowa barwa to ciepły, zachęcający i radosny kolor. Promuje silne ekstrawertyczne zachowanie, dlatego też jest to fantastyczny kolor w budowaniu relacji i pobudzaniu do działania.

Kolor pomarańczowy przekazuje poczucie ciepła i wsparcia. W domu należy używać go w jadalni lub salonie. Podczas gdy pomarańczowy jest z pewnością jednym z najszczęśliwszych kolorów w palecie barw, nie jest tak naprawdę najbardziej odpowiednim kolorem pokoju, jeśli chodzi o malowanie salonu czy sypialni.

Kolor Słońca

Żółty chwyta radość słońca i wzbudza uczucie szczęścia. Jest to kolor jasności, wesołej postawy i jasności umysłu. Promuje kreatywne, optymistyczne myślenie i podejmowanie decyzji. Może być również pomocny w łagodzeniu depresji i zachęcaniu do śmiechu. Żółty przekazuje emocje, takie jak radość, energia i uwaga, dzięki czemu czujemy się bardziej optymistycznie i pewnie.

Jest to doskonały wybór do kuchni, jadalni i łazienki, gdzie działa energetyzująco i podnosi na duchu. Mimo że jest to wesoła barwa, nie jest dobrym wyborem dla głównych schematów kolorów. Więc zamiast używać go jako dominującej barwy, dlaczego nie zastosować go jako akcentu? Mimo, że jest to szczęśliwy kolor pokoju, może również powodować stres. Badania wykazały, że nadmierna ekspozycja na szczególnie intensywne i głębokie żółcienie, może zwiększać drażliwość, płaczliwość i nadaktywność. W dużych ilościach użytych w pokoju wywołuje uczucie frustracji i gniewu.

Zielone pokoje

Spośród wszystkich kolorów kolor zielony jest uważany za najbardziej spokojny i kojący dla oka. Łączy odświeżające działanie niebieskiego dlatego też jest idealnym wyborem dla prawie każdego pomieszczenia w domu. Zielony kolor wywołuje uczucie spokoju i opanowania ze względu na obfitość jego odcieni w naturze.

Na przykład malując swój salon na zielono, wprowadzona zostaje przyjazna i zachęcająca atmosfera. Ma wiele pozytywnych cech – wywołanie odnowienie, równowagę, orzeźwienie i spokój, który zapewnia redukcję stresu. Zielony ma również działanie uspokajające, gdy jest używany jako główny kolor dekoracji. Uważa się, że łagodzi stres i pomaga w relaksie.

Warto zastosować różnie odcienie zielonego w formie dodatku na drewnianej podłodze. Zielony dywan shaggy będzie idealnie imitował naturalną trawę i przywoływał na myśl ciepłe lato.

Kolor nieba

Niebieski jest znany ze swoich właściwości uspokajających, gdy jest używany jako główny kolor pokoju. Warto jednak zastanowić się nad jaśniejszymi odcieniami. Sama barwa należy do chłodnych odcieni. Mówi się, że obniża ciśnienie krwi i powoduje zwolnienie tętna i oddechu. Dlatego jest często polecany do sypialni i łazienek. Niebieski może bardzo skutecznie pomagać w bezsenności i promować głęboki relaksujący sen. Może pomóc zrównoważyć nadpobudliwość u dzieci i pobudzać wyobraźnię i intuicyjne myślenie.

Kolor niebieski jest związany z takimi cechami, jak inteligencja, bezpieczeństwo i poczucie spokoju. Świetnie nadaje się zatem do pracowni czy biura. W salonie warto jednak użyć cieplejszych odcieni niebieskiego. Turkusowy kolor będzie idealny. Jeśli w domu jest zbyt dużo niebieskiego koloru, może produkować zimny i nieprzyjazny nastrój. Dlatego też najlepiej jest połączyć ściany w pastelowych niebieskich kolorach z meblami w ciepłych odcieniach.

Pokoje neutralne (czarny, szary i biały)

Neutralne kolory są podstawowymi barwami w zestawie narzędzi każdego dekoratora i są najczęściej stosowane jako główny schemat kolorystyczny w pomieszczeniu. Do tego rodzaju barw zaliczają się między innymi czarny, szary i biały.Wszystkie odcienie neutralne są obecnie bardzo modne. Skandynawskie, monochromatyczne czy industrialne wnętrza bazują na czerni, szarości i bieli. Ze względu na swoją elastyczność w łączeniu z innymi barwami, świetnie sprawdzają się aby ożywić lub uspokoić wnętrze. Neutralne odcienie stanowią idealne tło dla kolorów, które mają być podkreślone. Zastosowanie czarnego koloru jako dominującego może być dość przytłaczające, jeżeli są stosowane w dużych dawkach, dlatego najlepiej nadaje się jako akcent. Z kolei biały może sprawić, że przestrzeń stanie się przestronna i otwarta. Używane z umiarem komunikuje niezależność, zaufanie i autorytet.

Neutralne odcienie sprawdzają się idealnie jako dodatki do domu w postaci dywanów, wazonów czy poduszek. Piękny ręcznie tkany kremowy dywan doda pomieszczeniu ciepła i pomoże wyeksponować, np. turkusową sofę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !