Jak rozróżnić dywan tkany ręcznie od maszynowego? Leave a comment

Dywany spełniają szereg funkcji w pomieszczeniu: nadają mu charakteru, sprawdzają się, jako dodatek dekoracyjny czy dodają ciepła zimnym aranżacją. Większość osób wybierając dywan skupia się bardziej na wyglądzie i funkcjonalności niż na sposobie produkcji. Najczęściej wybierane są maszynowo tkane dywany, które oszczędzają czas i są stosunkowo tanie.

Z kolei dywany ręcznie tkane przez rzemieślników są jednymi z najdroższych na rynku. Jednak to, co wyróżnia je na tle masowej produkcji to wysiłek ludzi, którzy spędzają nad stworzeniem unikalnego wzoru długie godziny. Wkładając w to swoje serca, poświęcają swój czas, aby „dać życie” rzeczy, która jest wytworem ich wyobraźni. Wystarczy przywołać na myśl perskie dywany. Orientalny design jest nie tylko wyjątkowy ze względu na swoją egzotyczność wzorów, ale także na technikę tkania. Każda osoba zajmująca się ręcznym tkaniem ma swoją własną i oryginalną technikę łączenia przędzy.

Dywany ręcznie tkane

Jak już wspomniano wcześniej, ręczne tkane dywany są robione na specjalnie zaprojektowanych krosnach. Rozmiar przyrządu zależy od wielkości dywanu. Metoda jest w pełni manualna, dlatego też jest to bardzo żmudna i czasochłonna operacja. Wszystko związane jest z osnową i wątkiem. Pierwsza z nich jest układem nawet kilkudziesięciu nitek, które biegną wzdłuż dywanu a prostopadle do wątku. Jak się można spodziewać wątek jest zatem przędzą, która jest ułożona poprzecznie w krośnie. Wątek jest wprowadzany pomiędzy nitki osnowy według wcześniej ustalonego splotu, aby ostatecznie został złączony z krawędzią dywanu. Cykl jest powtarzany aż do otrzymania ostatecznego wyrobu.

Czas na zrobienie ręcznie tkanego dywanu zależy od rozmiaru i zawiłości wzoru. Nie jest często spotykane, aby uzyskać super, wytrzymały dywan o wymiarach 200 x 300 cm, który wystarczy na długie lata.

Ręcznie tkane dywaniki mogą być wykonane z wełny, bawełny, jedwabiu, juty i innych materiałów naturalnych. Jedwab jest czasami używany w dywanach z wełny do konturów lub podświetleń wzoru lub do poprawienia wyglądu. Ręcznie tkane wełniane dywany mogą przetrwać wiele pokoleń, jeśli są dobrej jakości i są odpowiednio konserwowane.

Dla większości osób są kojarzone z orientalnymi wzorami. Nic bardziej mylnego. Istnieje szeroka gama różnorodnych kształtów i designu takich dywanów. Miejsce pochodzenia nie ma tutaj dużego znaczenia. Oczywiście Azja jest znana ze swojej długoletniej historii tkania pięknych orientalnych dywanów czy klimów. Techniki przekazywane z pokolenia na pokolenia zapewniają o oryginalności wykonania. Jednak wybór nie zamyka się tylko na egzotycznych odpowiednikach. Niektóre osoby zakupują taki dywan, jako część kolekcji. Nie ma co się dziwić. Mimo, że są wytrzymałe trudno sobie wyobrazić odwiedzających gości, którzy chodzą po drogim dywanie specjalnie sprowadzonym z Egiptu czy Iranu. Niestety ze względu na swoją unikatową metodę tkania, takie dywany podlegają z goła innym zabiegom pielęgnacyjnym. Jednak cena przekłada się na trwałość, dlatego też warto zastanowić się czy sprawić sobie ręcznie tkany, oryginalny dywan na długie lata czy też wybrać tani i popularny odpowiednik, który nie starczy nam na długo.

Splot płaski – dywany tkane ręcznie

Płaski splot to kolejna kategoria ręcznie robionych dywanów. W tym wypadku wykładzina nie ma żadnego wzrostu a ich przędza nie jest tak długa jak w przypadku dywanów shaggy.  Technika Soumak jest specjalną metodą, która pozwala otrzymać taki rezultat. Polega na owijaniu wątków przez określoną liczbę osnów (zwykle 4), przed odciągnięciem ich od dwóch ostatnich osnów. Proces jest powtarzany od jednego brzegu tkaniny do drugiego. Wcięcia są przerywane – tkacz po kolei wybiera kolorowe nici i owija każdy w obszarze, który ma mieć dany kolor.

Z kolei znane dywany Dhurrie z Indii są przykładem płaskiego splotu, które oryginalnie służyły jako nakrycia na łóżka albo opakowania tkaninowe.Są niezwykle odporne na wszelkie szkodniki, które są odpowiedzialne za osłabienie przędzy. Dodatkowo są lekkie, łatwo się zwijają i występują w różnych zestawieniach kolorystycznych.

Przykładem dobrze znanej firmy oferującej dywany Dhurrie jest skandynawska marka Linie Design. Łączą ze sobą nowoczesny design skandynawskiego wzornictwa z tradycją i technikami tkania prosto z półwyspu indyjskiego. Ich produkty są dostępne również na polskim rynku.

Dywany tuftowane

Do kategorii ręcznie tkanych dywanów można również zaliczyć tak zwane dywany tuftowane. Ten szczególny rodzaj wykładziny jest wykonywany za pomocą zmodyfikowanego ręcznego pistoletu wiertarskiego, który wkłada się z przędzą do podstawy tkaniny, co tworzy stos pętli. Jeśli stos pętli zostanie ostrzyżony, wówczas staje się stosem ciętym. Dywan z pętli, jeśli nie jest ścinany, nazywany jest dywanikiem “hand-hooked”. Niektóre modele zawierają zarówno pętlę, jak i wycięty stos, aby stworzyć efekt wielowymiarowości wzoru. Następnie z tyłu dywanu nakładana jest powłoka lateksowa w celu utrzymania “pęczków” na miejscu. W późniejszym etapie na powłokę lateksową nakłada się płótno, aby obramować i ostatecznie przytwierdzić przędzę do tkaniny usztywniającej. Użycie pistoletu znacznie przyśpiesza proces. Taki rodzaj dywanu można łatwo rozpoznać. Wystarczy spojrzeć na spód, który będzie materiałem o jednolitym kolorze, często jasnym, kremowym lub brązowym kolorze. Cechą charakterystyczną jest również wielowarstwowość tkaniny podszycia dywanu i przyszyte frędzle, które łatwo rzucają się w oczy.

Dywany wykonane maszynowo

Dywany wykonane maszynowo są wytwarzane przez duże maszyny zwane krosnami elektrycznymi. Krosna są elektrycznie zautomatyzowane i sterowane przez komputery. Dywaniki wykonane maszynowo mogą być wykonane szybko i są wytwarzane z materiałów takich jak wełna i włókna syntetyczne, np. polipropylen, nylon, poliester, akryl i jedwab artystyczny.

Dywany produkowane maszynowo mogą zaoferować tańszą alternatywę dla ręcznie tkanych dywanów. Mają zazwyczaj żywotność około 20 lat lub mniej, w zależności od jakości zastosowanego włókna. Na przykład wysokiej jakości, wełniany dywan może przetrwać dziesiątki lat, jeśli jest dobrze utrzymany. Dywany wytwarzane maszynowo generalnie nie mają żadnej wartości dla kolekcjonera. Chociaż istnieją pewne marki, takie jak dywany Karastan, które mają bardzo lojalnych fanów. Marka Karastan jest produkowana w Stanach Zjednoczonych, produkują dywany od dziesięcioleci, a ich wyroby są najwyższej jakości i wzornictwa.

Jak zatem odróżnić piękne, ręcznie tkane dywany do ich masowych odpowiedników?

Dla niewytrenowanego oka trudno odróżnić ręcznie robione, ręcznie tkane i zrobione maszynowo dywany. Jak to mówią: „diabeł tkwi w szczegółach”. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym elementom dywanu zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o jego zakupie.

Gdy już znane są nam techniki tkania, można spokojnie zabrać się za ocenę wyrobu:

  1. Spojrzeć na tył dywanika – jednym z najlepszych sposobów odróżnienia ręcznie tkanych dywanów od maszynowych jest przyjrzenie się tylnej części dywanu. W ręcznie tkanych modelach węzły będą lekko nierówne i niejednolite. Z drugiej strony dywan wykonany maszynowo będzie wyglądał wręcz idealnie a jego nitki będą ułożone w równomiernych odstępach.
  2. Spojrzeć na frędzle dywanu –innym sposobem sprawdzenia metody wykonania jest zwrócenie uwagi na frędzle. Na maszynowo tkanym krośnie ten element będzie po prostu przyszyty i przymocowany jako wykończenie. Z kolei frędzle w ręcznie tkanym dywanie są naturalną, niewykończoną podstawą wykładziny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !