Jak sprawić by dywan nie ślizgał się po podłodze? Leave a comment

Dywany to nie tylko ozdobne elementy dekoracyjne, ale także praktyczne dodatki do wnętrz. Amortyzują nacisk ciężaru na podłogę, tłumią hałas i chronią drewniany parkiet przed uszkodzeniami i wytarciami. To nie jedyne zalety stosowania tego typu dodatków. Szczególnie przydają się w dużych domach, w których mieszkają dzieci oraz zwierzęta, gdzie częste chodzenie, bieganie czy skakanie jest codziennością. Stosując dywany trzeba pamiętać o odpowiednim podkładzie. Ślizgający się materiał może łatwo doprowadzić do upadków, które mogą skończyć się nieprzyjemną wizytą w szpitalu.

Maty antypoślizgowe

Okazuje się, że nie wszystkie modele dywanów posiadają dodatkowy materiał zabezpieczający je przed przesuwaniem się po podłodze. Taka sytuacja występuje w tańszych odpowiednikach.Jedno jest pewne, ceramiczne płytki lub lakierowany, drewniany parkiet to typowe powierzchnie, gdzie bezsprzecznie musi znaleźć się dywan z antypoślizgową powłoką. Większość producentów sugeruje zakupić dodatkową, gumową matę, która można kupić oddzielnie i dopasować do wymiarów swojego dywanu. Wystarczy ją rozciągnąć i odpowiednio dociąć, tak, aby pasowała pod dodatek. Musimy pamiętać o zostawieniu około 5-10 cm wolnego miejsca pod dywanem. Guma ma w zwyczaju rozciągać się i może się okazać, że po długim okresie używania, po prostu będzie ją widać spod runa.

Stosowanie tego rodzaju powłoki to również duży ukłon w stronę dbałości o wygląd naszej podłogi. Materiał nie pozostawia smug czy zarysowań. Co ciekawe nie traci swoich właściwości pod wpływem wody czy wysokiej temperatury. Z tego względu większość dywaników łazienkowych jest wykonana właśnie z tego tworzywa. Łatwość czyszczenia i duża wytrzymałość również zasługuje na uznanie. W razie zabrudzeń można szybko i sprawnie umyć ją pod bieżącą wodą wymieszaną z mydłem lub innym środkiem piorącym.

Antypoślizgowe dywany z wbudowaną matą

Dla wygody swoich klientów wielu producentów przygotowało modele zawierające specjalną powłokę chroniącą przed przesuwaniem się tego dodatku po podłodze. Każdy sklep z dywanami ma w swojej ofercie gotowe propozycje, które łączą w sobie praktyczne zastosowanie i świetny design. Duża elastyczność w wyborze sprawia, że można znaleźć wśród nich nowoczesne dywany o minimalistycznym charakterze, jak i znane i lubiane dywany shaggy o miękkim runie.

Bezpieczeństwo dzieci i starszych

Jak zostało już wcześniej wspomniane, dywany z antypoślizgiem przydają się w ruchliwych miejscach. Do tego zalicza się szczególnie pokój dla dziecka, czy pomieszczenia przeznaczone dla osób starszych o ograniczonej ruchomości kręgosłupa. Zwykły dywan może zwiększyć ryzyko niebezpiecznych urazów, a nawet być powodem złamań ręki czy nogi. Jeśli mowa już o miejscach narażonych na wypadki, warto dodać do tej listy również łazienki i kuchnie. Podczas gdy w łazience wystarczy zastosować mały dywanik, tak kuchnia może wydać się niecodziennym miejscem do zastosowania tego rodzaju dodatku. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę łatwość rozlania się różnego rodzaju płynów podczas zmywania czy gotowania, to może się okazać, że praktyczny dywan z antypoślizgową matą będzie strzałem w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !