Jak usunąć plamy czerwonego wina z dywanu? 1

Czerwone wino jest jedną z trudniejszych plam do usunięcia. W rzeczywistości sama myśl o czerwonym winie wsiąkającym w runo grubego, kremowego dywanu nie jest przyjemna. Świadomość długiego i żmudnego czyszczenia może spędzać sen z powiek niejednej osobie. Niestety czerwone wino zawiera intensywny antocyjan występujący w skórkach winogron, który nadaje żywności kolor czerwony, niebieski lub fioletowy. Wspomniane związki bardzo łatwo przyczepiają się do tkanin i dywanów, czyniąc je trudne do usunięcia.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na plamy z czerwonego wina i nie wymagają one kosztowych zabiegów pielęgnacyjnych czy wizyt u specjalisty.

Pierwsze kroki

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, trzeba wziąć pod uwagę parę rzeczy. Po pierwsze liczy się szybkość działania. Im szybciej, tym mniejsze ryzyko na wsiąknięcie w głębsze partie runa. Po drugie, zapomnij o szorowaniu plamy. Takie działanie spowoduje osadzenie się pigmentu we włóknach dywanu, dzięki czemu plama rozprzestrzeni się dalej i mocniej zwiąże się z włóknami.

Woda wodzie nierówna

Bardzo ważne jest unikanie używania gorącej wody, a nawet ciepłej szmatki. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, jednak ma to swoje uzasadnienie. Lepiej stosować zimną wodę lub zwilżoną szmatkę, która zaabsorbuje większe ilości rozlanego wina. Dopiero, kiedy płyn zostanie usunięty z powierzchni dywanu, można przetrzeć go szmatką z dodatkiem ciepłej wody.

Sprawdź środek, zanim go użyjesz

Podczas stosowania środków wybielających i preparatów czyszczących, takich jak nadtlenek wodoru, należy sprawdzić jak reaguje na niego nasz dywan. Najlepiej zrobić to na niewidocznym kawałku, który nie będzie rzucał się w oczy. Takie działanie pozwoli ocenić, czy nie dojdzie do niepożądanych efektów, np. zniszczenia włókien czy odbarwień.

Serwetki a ostrożność

Jak mówi stare powiedzenie: „Przezorny, zawsze ubezpieczony”, dlatego dobrze jest niwelować możliwe przyczyny wystąpienia plam na dywanie przed ich powstaniem. Jedną z nich są serwetki. Wystarczy pomyśleć o brudnej sztuce, która przypadkiem spadnie na podłogę. Wiele kolorowych lub wzorzystych serwetek papierowych, o słabej jakości wykonania, może powodować przebarwienia. Dzieje się tak często z ręcznikami papierowymi. Lepiej sięgnąć po zwykłą, białą paczkę serwetek i zaoszczędzić sobie stresu związanego ze zmianą koloru Twojego kremowego dywanu.

Unikaj detergentów i środków czyszczących

Nie używaj detergentów do prania, środków do zmywarek ani preparatówczyszczących do pozbywania się plam z dywanu. Nie tylko mogą uszkodzić włókna, ale są również niezwykle trudne do usunięcia. Wszelkie inne wycieki lub kawałki brudu mogą się do nich przyczepić, co sprawia, że ​​obszar wygląda jeszcze gorzej niż przed ich zastosowaniem.

Unikaj wybielacza chlorowego

Nigdy nie używaj wybielaczy ani amoniaku na dywanach wełnianych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszkodzisz włókna. A takiej sytuacji nie da się już cofnąć. Dywany wełniane są szczególnie wrażliwe na związki zasadowe, dlatego należy unikać jakichkolwiek produktów, które na nich bazują, np. mydła czy płyny do mycia naczyń.

Dwie plamy nie są lepsze niż jedna

Jeśli usuwasz plamę wina z dywanu, lepiej podłóż pod niego coś nieprzeciekającego. Nie ma nic bardziej frustrującego niż usunięcie plamy z wina, tylko po to, by odkryć, że przesiąkła pod dywan.

Zdecyduj się na zmywalny dywan

Zmywalne lub potocznie zwane plamoodporne dywany, to takie, które chronią włókna przed wsiąkaniem płynów. Specjalna technologia sprawia, że każda nitka jest pokryta warstwą odporną na osadzanie się barwników czy oleistych substancji. Tego rodzaju dywany posiadają również gęste runo, które utrudnia przedostanie się płynów lub innych rzeczy do wnętrza.

Jak pozbyć się plamy po winie?

Istnieje kilka sposobów na zmierzenie się z nowo powstałą plamą, czerwonego wina.

  1. Użycie sody oczyszczonej:

Zacznij od wchłonięcia jak największej ilości wina czystym, suchym ręcznikiem.Następnie wymieszaj mydło, sodę i płyn do mycia naczyń w równych częściach.Wlej mieszaninę na plamę czerwonego wina. Pozostaw do namoczenia na minutę.Delikatnie dociskaj ręcznikiem, usuwając w ten sposób resztki mieszaniny i wina.

  1. Białe wino

Podobnie jak w pierwszej metodzie użyj ręcznika do wchłonięcie nadmiaru wina. Potemwylej niewielką ilość białego wina na plamę.Osusz obszar czystym ręcznikiem.

  1. Ocet

Usuń nadmiar czerwonego wina z dywanu czystym, chłonnym ręcznikiem.Wymieszaj jedną łyżkę płynu do mycia naczyń z jedną łyżką białego octu i dwiema szklankami wody. Użyj ręcznika, aby osuszyć mieszaninę.

  1. Sól

Pierwszy krok jest taki sam, jak w przypadku wcześniej wspomnianych metod. Następnie po osuszeniu papierowym ręcznikiem, posyp grubą warstwą soli na dotknięty obszar, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się lub osiadaniu wina.Gdy sól zmieni kolor na różowawy, zeskrob jak największą ilość soli łyżką. Odkurz resztę soli z dywanu.

Jak usunąć suche plamy czerwonego wina?

Jak wspomniano w podstawowych zasadach, im szybciej spróbujesz zmierzyć się z plamą czerwonego wina, tym lepiej. Niestety, sprawa nie zawsze jest taka prosta, jak się wydaje. Czasami możesz nie zauważyć wycieku od razu lub nie masz odpowiednich narzędzi do pracy. Jeśli tak jest, sprawdź następujące metody, aby uzyskać alternatywne rozwiązania na zaschnięte plamy po czerwonym winie.

  1. Metoda sody oczyszczonej

Wlej zimną wodę lub białe wino (jeśli masz) na plamą czerwonego wina.Osusz obszar czystym ręcznikiem.Powtarzaj tę czynność, dopóki plama nie wyblaknie.Wymieszaj sodę oczyszczoną i wodę na gęstą pastę.Rozprowadź jej grubą warstwę na plamie. Przykryj czystą ściereczką, obciąż ciężką książką i zostaw na noc.Następnego dnia usuń większość sody oczyszczonej łyżką.Odkurz pozostałe resztki.

  1. Metoda nadtlenku i mydła

Dodaj dwie łyżeczki mydła do połowy szklanki nadtlenku wodoru.Za pomocą czystej ściereczki lub ręcznika nałóż mieszaninę na plamę.Delikatnie stempluj czystym ręcznikiem plamę aż do całkowitego usunięcia.

  1. Metoda wody sodowej

Wlej wodę sodową na plamę.Osusz czystym, suchym ręcznikiem. Powtarzaj czynność aż do całkowitego usunięcia wina.Jeśli masz pod ręką sól, wykonaj powyższe kroki z dodatkiem soli.

Niezależnie od wybranej metody, nic nie zastąpi profesjonalnej pomocy. Jeśli starannie przestrzegałeś powyższych wskazówek i nie jesteś zadowolony z wyników, lub wolisz mieć pewność, że twój dywan zostanie w 100% oczyszczony, lepiej skontaktować się z profesjonalną firmą, która zajmuje się czyszczeniem dywanów.

One Comment

  1. Świetny i bardzo pomocny artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !