dywany

Jak wybrać dywan do mieszkania? 1

Kupowanie nowego dywanu do mieszkania może okazać się wyzwaniem. Męczące przeszukiwanie sklepów stacjonarnych i internetowych w poszukiwaniu idealnego modelu niekoniecznie zakończy się sukcesem. Może się okazać, że wybrany dywan będzie za duży, albo źle dopasowany do stylu całego pomieszczenia. Jak zatem uniknąć aranżacyjnych wpadek i cieszyć się z zakupu wymarzonej rzeczy?

Wielkość dywanu ma znaczenie

Najważniejszą zasadą wyboru odpowiedniego dywanu jest jego wielkość, a raczej rozmiar wolnej powierzchni, w której ma się znajdować. Kupowanie modelu, który jest zbyt mały, jest najczęstszym błędem, z jakim można się spotkać. Aby nie kupować na oko, warto przed wybraniem się do sklepu, zmierzyć miejsce, w którym będzie leżał nasz dywan. Można tego dokonać za pomocą miarki. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie rozłożenia mebli i zaznaczenie ich kształtów na podłodze przy użyciu taśmy malarskiej. Takie działanie pozwoli nam ocenić faktyczne miejsce oraz zwizualizuje ostateczny wygląd całego pomieszczenia.

Pamiętaj, że wszystkie przednie nogi mebli powinny być umieszczone na dywanie. Wokół stolika powinno znajdować się około 30-45 cm wolnej przestrzeni. W jadalni lub kuchni, ważne jest, aby odsunięte krzesło mieściło się na dywanie. Jeśli chodzi o sypialnię, upewnij się, że bez względu na to, po której stronie łóżka wstajesz, stopy powinny lądować na miękkiej powierzchni, a nie na zimnej podłodze.

W zależności od miejsca w domu natężenie ruch jest inne. Aby dywan mógł przetrwać lata, trzymaj go na płaskiej powierzchni, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Dobrze jest go obracać, aby uzyskać równomierne zużycie. Szczególnie unikaj ekspozycji na promienie UV dywanów wykonanych z wełny – takie działanie sprzyja blaknięciu kolorów.

Włókno dywanu

Wybierz materiał, który nie zrujnuje twojego domowego budżetu i będzie łatwy w czyszczeniu. Do najbardziej wytrzymałych włókien należy poliester i polipropylen. Ze względu na swoje sztuczne pochodzenie nie niszczy się tak szybko od chemicznych środków, wybielaczy czy codziennego odkurzania. Wełniane modele lepiej czyścić łagodnymi płynami, które nie spowodują utraty kolorów lub osłabienia struktury materiału. Jeśli nie chcemy narazić się na przypadkowe uszkodzenia, warto oddać taki dywan do profesjonalnego czyszczenia.

Zastanawiając się nad tworzywem, weź pod uwagę również zwierzęta. Jesteś fanem kotów lub psów i trzymasz je w domu? W takim razie musisz uważać nie tylko na sierść, ale również pazury, które mogą się zaczepić o pętelki dywanu i je zniszczyć.

Na tego typu problemy, dobrym rozwiązaniem są dywany nowoczesne, które dzięki specjalnej fakturze i sposobie tkania skutecznie maskują drobne zadrapania, plamy czy odbarwienia. Jeśli zależy nam na wytrzymałości i zminimalizowaniu uszkodzeń, lepiej wybrać dywany łatwoczyszczące z powłoką utrudniającą wchłanianie płynów.

Styl niejedno ma imię

Wpasowanie dywanu w styl panujący we wnętrzu może być trudnym doświadczeniem dla osoby, która się na tym w ogóle nie zna. Ogrom różnorodnych wzorów i designów może przytłoczyć. Jednak najważniejsze jest, aby dywan odzwierciedlał twoją osobowość. Nie trzeba sztywno trzymać się zasad panujących w aranżacji miejsc. To, co czujesz, jest najważniejsze. Jeśli podoba Ci się dywan w neonowym, krzykliwym kolorze i pasuje do wnętrza, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby go kupić. Jeśli zależy nam na spójności i harmonii, dobrze jest kierować się kolorem lub kształtem mebli i dodatków w pomieszczeniu.

Wzorzyście czy neutralnie?

Chyba nikt nie chce, aby jego pokój wyglądał jak sweter ze świątecznymi motywami, który dostaliśmy w prezencie od babci.Wybór krzykliwego koloru lub wzoru może spowodować, że wprowadzi chaos i nieład do wnętrza.Decydując się na deseń dywanu, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Jeśli masz neutralne ściany, dodaj trochę energii i wyrazistości poprzez niecodzienne kształty na powierzchni dywanu. Takie rozwiązanie oferują chociażby kilimy lub persy.

Jeśli wnętrze ma więcej kolorów i energii, można je stonować, stawiając na neutralne odcienie w brązach, szarościach czy beżach.

Wybór koloru dywanu

Ciemne ściany i dywany sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Z kolei jasne ściany i dywany naprawdę otwierają przestrzeń. Popularną metodą doboru odpowiedniego koloru do pomieszczenia, jest dopasowanie odcienia dywanu do barw zaakcentowanych w dodatkach, znajdujących się we wnętrzu.

One Comment

  1. Bardzo dobrze napisane. Dobrze się czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !