Jaki urządzić wnętrze w stylu hygge? Leave a comment

Inspiracja w aranżacji wnętrz może pochodzić z różnych źródeł. Świetnym tego przykładem jest duńska filozofia hygge, która zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Z pozoru, sam nurt nie wiąże się bezpośrednio z projektowaniem i dekoracją przestrzeni, jednak można w nim znaleźć bardzo przydatne elementy, które spokojnie sprawdzą się w aranżacji nie tylko życia osobistego, ale i domu.

Czerpanie radości z otoczenia

Samo słowo hygge nie ma polskiego odpowiednika. Duńczycy tłumaczą je jako ogólne odczucie związane ze stanem szczęścia, ciepła, komfortu oraz bezpieczeństwa. A wpływ na to ma wszystko co nasz otacza. Ludzie, przedmioty, jedzenie czy wreszcie dom a wraz z nim dodatki. Do tego grona zaliczają się zarówno małe rzeczy, jak i te duże. Generalnie wszystko to, co widzimy, dotykamy i w jakiś sposób wywołuje u nas określone emocje i reakcje, wiąże się z tym nurtem.

Wnętrze  w duńskiej estetyce

Nie od dzisiaj wiadomo, że kolory nieodłącznie oddziałują na ogólne samopoczucie i nastrój. Przebywanie w ciemnym pomieszczeniu może negatywnie działać na psychikę człowieka. Z kolei surowe wnętrza utrzymane w minimalizmie dla wielu mogą mieć nieprzyjemne skojarzenia. Ludzie przebywający w takich miejscach czują się nieswojo i w wielu przypadkach chcą je szybko opuścić.

Oczywiście dla każdego człowieka definicja szczęścia i domowej przytulności jawi się inaczej. Nie wszyscy będą czuli się świetnie w otoczeniu znajomych osób i jasnych, pogodnych kolorów ścian czy dodatków. Wszystko zależy od charakteru i potrzeb danej osoby.

Styl hygge pozwala swobodnie definiować otaczającą nas rzeczywistość i przestrzeń. Dlatego może się okazać, że niektórzy wolą twardy tapczan od wygodnego fotela z miękkimi poduszkami lub ciemny, płaski dywan od włochatego modelu shaggy.

W zgodzie z naturą

Tak jak i w skandynawskiej estetyce dekoracji wnętrz, tak i tu króluje natura. Wszystko co prawdziwe jest mile widziane. Jeśli chodzi o meble to można spotkać się z szafami, stolikami czy regałami, które ukazują piękno słojów drzewa i jego naturalny wygląd. Bez sztucznych elementów czy grubej warstwy farb. Generalnie większość dodatków w stylu hygge występuje w jasnych odcieniach, które tak jak było wspomniane wcześniej, pozytywnie oddziałują na samopoczucie.

Otaczanie się naturą ma również zastosowanie w dodatkach, takich jak dywany. Najlepiej wykonanych z wełny lub bawełny. Mile widziane są modele z roślinnym akcentem o miękkim runie, które jest przyjemne w dotyku. Świetną alternatywą są również płaskotkane dywany o wyjątkowych splotach, które przypominają warkocze. Taki model kojarzący się ze swetrem, dodaje ciepła i przytulności, a o to właśnie chodzi w filozofii hygge – by poczuć się dobrze i szczęśliwie.

Duże znaczenie maja również osobiste przedmioty, które przywołują pozytywne wspomnienia. Pamiątki z wakacji, zdjęcia z przyjaciółmi, upominki od rodziny lub po prostu ulubiony kubek i książka, które przypominają o mile spędzonych chwilach przy wciągającej lekturze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !