Optyczne iluzje w dywanach – czy to możliwe? Leave a comment

Nowoczesne domy wymagają nowoczesnych rozwiązań. Dzisiejsze trendy wnętrzarskie bazują na różnych rozwiązaniach, które mają za zadanie przykuć uwagę i zadziwić gości.  Od kilku lat w segmencie dodatków do mieszkań królują geometryczne wzory i skandynawski design. Nierówne cięcia, kwadratowe kształty lub popularne romby są typowym i często spotykanym elementem w aranżacji wnętrz. Wydaje się, że nic nowego w tej kwestii nie powstanie. Jednak jeden z artystów i projektantów wnętrz podjął pracę nad próbą stworzenia czegoś świeżego i innowacyjnego –dywanu z optyczną iluzją.

Sama nazwa kojarzy się z czymś nieprawdziwym lub też z błędną interpretacją zarejestrowanego przez mózg obrazu. Zazwyczaj efekt uzyskuje się poprzez zastosowanie kontrastu, cieni lub użycia konkretnych kolorów, które stwarzają zupełnie inną interpretację niż rzeczywisty obraz. Iluzje optyczne są często spotykane w codziennym życiu. Człowiek czasami sam nie zdaje sobie sprawy, że ulega nim nieświadomie. Wystarczy wpatrywanie się w jeden punkt na płaszczyźnie albo umiejętne załamanie perspektywy a zostaje uzyskany efekt ruchomego lub podwójnego obrazu.

Tym zjawiskiem zainspirował się brytyjski twórca i projektant Scott Jarvie. Jego pomysł zakładał połączenie tekstyliów i nauki a dokładnie efektu złudzenia optycznego. Efektem był dywan o prostym, geometrycznym wzornictwie. Owalny kształt i szara przędza sprawiają, że jest dość często spotykanym dodatkiem w aranżacji wnętrz. Neutralne kolory sprawiają, że pasuje idealnie zarówno do nowoczesnych jak i tematycznych pomieszczeń. Co sprawia, że ten dywan jest wyjątkowy?

Klucz do rozwiązania zagadki tkwi w perspektywie. Otóż, patrząc z konkretnego kąta widzenia można zauważyć, że okrągły dywan jest otworem w podłodze, który prowadzi do bezkresnej pustki. Brzmi strasznie?  I tak ma być! Pomysł od Scotta Jarvie’go jest połączeniem postmodernistycznej koncepcji z modernistyczną, surową paleta kolorów. Dywan w przekonaniu projektanta ma zadanie być nie tylko zwykłym dodatkiem dekoracyjnym ale również elementem surrealistycznym w aranżacji wnętrz. Czymś nie z tego świata.

Iluzja działa wyłącznie z jednego punktu widzenia i tylko dla spostrzegawczych obserwatorów, którzy stoją we właściwym miejscu i patrzą we właściwym kierunku. Okrągła wersja jest odpowiednia dla większych przestrzeni, a wersja prostokątna działa jako długi dywanik w węższych pomieszczeniach i korytarzach. Oba modele są wykonane wyłącznie ręczna metoda tkania i są produkowane w 100% z wełny merynosów nowozelandzkich. Nie jest to zatem dywan, który można kupić wszędzie. Stanowi bardziej luksusowy dodatek o bardzo ciekawym efekcie niż praktyczne rozwiązanie.

Jeśli chcemy sobie sprezentować dywan z efektem optycznej iluzji, warto pobawić się z geometrycznymi wzorami. Jest to najprostszy i łatwo dostępny sposób na wprowadzenie czegoś innego w codziennym otoczeniu. Jedną z marek działających na rynku jest chociażby duńska firma Linie Design, która łączy w sobie uwielbiany przez projektantów styl skandynawski z nowoczesnymi elementami. Proste, geometryczne kształty przeplatają się z iluzją oraz wysoką jakością wykonania. Szeroki wybór kolorów pozwoli na dopasowanie dywanu do każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !