sklep dywany

Różnice między dywanem a dywanikiem chodnikowym Leave a comment

Większości osób dywan kojarzy się z prostokątnym dodatkiem do wnętrz, który znajduje się na podłodze. Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto mógłby pomylić go z jego znacznie mniejszą, chodnikową wersją. Jednak w wielu krajach te dwa określenia są używane naprzemiennie i dla niektórych oznaczają to samo: płaski kawałek materiału kładziony na podłodze. Tak się dzieje chociażby w państwach azjatyckich.

Nieprawidłowe użycie tych słów może prowadzić do nieporozumień, zwłaszcza w sklepie. Oto najważniejsze różnice między tymi dwoma dodatkami w aranżacji wnętrz.

Podobny cel a różne przeznaczenie

Oba przedmioty służą tym samym celom. Dywany i wykładziny są używane do stylizacji pomieszczeń, wprowadzenia ciepła i podniesienia komfortu odpoczynku. Mimo podobnych zastosowań, tego rodzaju dodatki mają zupełnie inne przeznaczenie i formę. Dywaniki chodnikowe są często traktowane jak popularne wykładziny i kładzione od ściany do ściany. Wymagają profesjonalnej pomocy przy instalacji lub demontażu. Z kolei klasyczny dywan wymaga stałej pielęgnacji, takiej jak odkurzanie i profesjonalne czyszczenie w przypadku trudnych do usunięcie zabrudzeń. Z drugiej strony dywaniki chodnikowe to mniejsze wersje dywanów, które pokrywają tylko część powierzchni podłogi, a nie całość, dzięki czemu zyskują nazwę dywaników terenowych. Ze względu na swoje gabaryty są również łatwiejsze w przenoszeniu, czyszczeniu i nie wymagają profesjonalnej pomocy przy montażu.

Typowe dywany są znacznie większe i często wypełniają całą powierzchnię podłogi. Ich ułożenie, np. pod meblami wymaga dodatkowej pomocy drugiej osoby. Dywan wymaga również stałej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych.

Materiał i wykorzystanie

Oba dodatki dekoracyjne są wykonane z podobnych materiałów. Jednak różnią się od siebie miejscem użytkowania. Małe dywaniki znajdują się zazwyczaj w przedpokoju, holu lub w łazience. Dodają miękkości i wyznaczają ciągi komunikacyjne w domu. Duży odsetek z nich jest  dostępny w prostokątnych kształtach o małej szerokości, ale znacznie większej długości. Dywany i dywaniki są wykonane z podobnych materiałów, takich jak nylon, polipropylen, mieszanki wełny i wełny, poliester i akryl, ale ich wzory i tekstury różnią się. Pierwsze z nich są grubsze i oferują zdecydowanie większe możliwości form oraz kolorów niż ich mniejsze odpowiedniki. Efektownie wyglądają zarówno na podłodze, jak i na ścianie, gdzie mogą tworzyć piękny gobelin nawiązujący do egzotycznych, arabskich dywanów perskich.

Z kolei dywaniki są głównie wykonane maszynowo i są do kupienia tylko w wybranych wzorach. Zdarza się, że są również specjalnie impregnowane chemicznymi preparatami, aby  były odporne na plamy i trudne do usunięcia zabrudzenia z kawy, wina czy tłustych dań. Dużym plusem tego rodzaju dodatku podłogowego jest ich lekkość i mały wymiar, który po zwinięciu nie zajmuje dużo miejsca. Takie cechy pozwalają na szybkie przeniesienie ich w przypadku remontów lub przeprowadzek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !