Urok dywanów Vintage Leave a comment

Dywany w stylu vintage są niezbędnymi przedmiotami nie tylko miłośników stylu vintage, ale także miłośników piękna i wysublimowanego designu. Dywany w stylu vintage stanowią rdzeń smaku i artyzmu progresywnej myśli XX wieku. Są one jasno określone przez celebrowanie nowych idei, nowoczesny styl życia i renesans wszystkich sztuk, które miały miejsce w tym czasie. Ta grupa dywanów ma wiele twarzy – istnieje wiele aspektów, takich jak okres historyczny, styl, moda, kultura, symbolika i filozofia, które tworzą oszałamiającą gamę dywanów vintage.
Wśród kolekcji znajdziemy dywany pochodzące ze Skandynawii, Maroka, Chin, Anglii i Europy kontynentalnej – w skrócie, z całego świata. Każde z tych kręgów kulturowych różni się bardzo, podobnie jak filozofia projektowania dywanów w stylu vintage pochodzących z różnych części globu. Jednak łączy je jedno – niezaprzeczalna cecha, która czyni je idealnymi przedmiotami użytkowymi we współczesnych domach, a nie tylko absolutnymi dziełami sztuki.

Różnica między dywanami antycznymi a dywanami w stylu vintage

Sam termin „vintage” wprowadza trochę zamieszania. Chociaż dziś się to mówi, to właśnie istota tego, co dokładnie jest vintage a co powinno nazywać się antykiem, często pozostaje tajemnicą. Jeśli chodzi o umieszczanie dywanów w stylu vintage na linii czasu, były one zwykle wykonane po roku 1920, podczas gdy antyczne dywany uważa się za wykonane przed tą datą. Istnieje ogólna zasada mówiąca, że zabytkowe dywany to te, które mają ponad 80 lat, co czyni wiek głównym czynnikiem odróżniającym je od vintage dywanów. Podział ten jest w pewnym sensie umowny, ponieważ linia między zabytkowym dywanem i dywanem w stylu vintage jest dość płynna i zmienia się wraz z upływem czasu. Wszystkie zabytkowe dywany staną się antykami pewnego dnia i jest to w pewnym sensie jasne. Innym sposobem kategoryzacji vintage dywanów, prawdopodobnie dokładniejszych, jest powiązanie ich z narodzinami modernizmu.

Historia dywanów vintage

Ruch modernistyczny, który pojawił się na początku XX wieku, był ważnym przejściem z epoki wiktoriańskich salonów, pełnym konwencji i podziałów społecznych, do wieku społeczeństwa kawiarnianego, skoncentrowanego na naprawianiu wszystkich źle dopasowanych aspektów świata. Dążenie do zmian silnie odbiło się na designie, wprowadzając wiele innowacji nie do pomyślenia w dawnych czasach. Ludzie odkryli blask prostoty, doskonałość geometrycznej elegancji i moc odpowiednio zastosowanych, odważnych kolorów. Eksperymentowali nie tylko z wzorami, ale także z formami i teksturami obiektów. Przepych i nadmiar pozostawiono, by ustąpić miejsca nowej koncepcji piękna. Wszystko to zostało przeniesione na nowoczesne dywany w stylu vintage – każdy trend w architekturze i sztuce znalazł odzwierciedlenie również w tekstyliach. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego dokładnie dywany, skąd pochodzi fascynacja tkaniem arcydzieł, poczynając od najwcześniejszych dywanów antycznych? Odpowiedź jest prosta – dywan jest sercem każdego pokoju. Dywany vintage z wełny prezentują bogatą różnorodność pod względem wzornictwa, od geometrycznych, abstrakcyjnych wzorów po rodzime motywy kwiatowe lub ludowe z hipnotyzującym użyciem koloru i formy.
Art Deco, znany również jako Style Moderne, pojawił się we Francji w latach 20. XX wieku i przez długi czas stanowił reprezentację mody i luksusu. Pracownie projektowe, które wyróżniły się za tworzenie wnętrz w stylu Art Deco, to m.in. Emile Jacques Ruhlmann, Jules Leleu, Paul Follot i Maurice Dufrene. Światem dywanów w stylu Art Deco rządził Ivan Da Silva Bruhns, Paule Leleu (córka J. Leleu) lub Suzanne Guiguichon, która projektowała dywany między innymi dla Maurice’a Dufrena. Warto wspomnieć o innych potentatach w projektowaniu dywanów, takich jak Marion Dorn, Jules Catekser, Rene Crevel i Vladimir Boberman. Dzięki wyobraźni tych artystów, przemysł tekstylny wkroczył w świat abstrakcji, zaawansowanej grafiki, odważnych, kolorowych wzorów kwiatowych i geometrycznego minimalizmu.

Równocześnie słynna szkoła Bauhaus powstała w Niemczech. Filozofią i główną próbą stworzenia tej szkoły, która przekształciła się w ruch wzorniczy, było połączenie sztuk pięknych z rzemiosłem. Założono, że przedmioty użytkowe i architektoniczne mogą być zarówno piękne, jak i praktyczne, a wysublimowany smak może zostać zaszczepiony w chętnych nauki uczniach. Okazało się to prawdą. Do najbardziej znanych tkaczy Bauhausu należą Johannes Iten, Gunta Stolz i Anni Albers. Ten styl jest w dużej mierze geometryczny, zorganizowany, ale nie pozbawiony artyzmu i pewności niemożliwej do przewidzenia. Estetyka Bauhaus ma niezrównany wpływ na dywany w stylu art deco i jest wyraźnie widoczna w skandynawskim wzornictwie dywanowym.

Różne typy dywanów w stylu vintage

Dywany skandynawskie, a zwłaszcza dywany w stylu szwedzkim to jeden z głównych przykładów dywanów w stylu vintage. Stali się znani na całym świecie ze skomplikowanych technik tkackich, wyjątkowych palet kolorów i co najważniejsze – ich kompatybilności z nowoczesnymi i współczesnymi wnętrzami. Ich najmocniejszą stroną jest niezwykła skandynawska estetyka, która zrodziła się z historii, filozofii i zapierających dech w piersiach krajobrazów północnych krajów. Jest to styl pełen symboliki odnoszącej się do natury, gdzie dokładne odwzorowanie roślin, zwierząt lub form terenu zastąpiono geometrycznymi, prostymi motywami. Główną ideą tej filozofii projektowania jest marzenie o równości społecznej. Skandynawskie społeczeństwo, będąc kompatybilnym i zjednoczonym, zakładało, że każdy, nie tylko bogaty i zamożny, ale wszyscy obywatele, powinien być w stanie pozwolić sobie na piękne i praktyczne wnętrze. Jest to doskonale odzwierciedlone w starych szwedzkich dywanach, które zostały stworzone przez najlepszych artystów.
Marta Maas-Fjetterstrom może być lekko nazywana Grand Dame szwedzkich dywanów. W 1919 r. założyła własną firmę, która po jej śmierci w 1942 r. została przejęta przez Barbro Nilssona, który został dyrektorem i głównym projektantem warsztatu tkactwa. Innymi ważnymi projektantami szwedzkich dywanów w połowie XX wieku są Ingrid Dessau, Marin Hemmingson, Sigvard Bernadotte, Brita Grahn, Edna Martin i Viola Grasten. Wszystkie one przyczyniły się do absolutnego sukcesu skandynawskiego wzornictwa dywanów, który jest obecnie pożądany bardziej niż kiedykolwiek. Dywany vintage są zachwalane przez współczesnych projektantów wnętrz za dyskretną, wyciszoną paletę barw w połączeniu z wzorami w dużej mierze inspirowanymi folklorem i geometrią.

Dywany vintage z Chin

Produkcja dywanów w Chinach w tym okresie była pod całkowitym wpływem wspaniałych dywanów Art Deco pochodzących z Francji. Dywany chińskie Deco są bardziej kwieciste niż geometryczne i prezentują wyjątkową różnorodność. Intrygujący zwrot na chińskie wełniane dywany vintage można przypisać wpływom azjatyckim, nieobecnym w starych dywanach produkowanych na Zachodzie. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na odważne, pomysłowe użycie kolorów i tradycyjne motywy wschodnie, takie jak bambusy, kwiaty lotosu, chińska kaligrafia czy kultowe feniksy i smocze postacie. Chociaż te daleko-orientalne wzory są czasami obecne jako subtelny dotyk, chińskie dywany Deco nie powinny być mylone z antykami chińskich dywanów. Dywany w połowie XX wieku importowane z Chin były produkowane głównie w celu zaspokojenia europejskiego i amerykańskiego smaku. Mają raczej oszczędny i nowoczesny wygląd w przeciwieństwie do zabytkowych dywanów. Niemniej jednak, ich jakość jest cudowna, a próba znalezienia prawdziwego rocznika chińskiego Deco jest warta świeczki

Vintage dywany z Maroka

Dywany marokańskie zdecydowanie wyróżniają się w panteonie najbardziej poszukiwanych dywanów w stylu vintage. Wyróżniają się urokiem wynikającym z autentyczności. Zazwyczaj zdobione wzorami plemiennymi stanowią autentyczną książkę o kulturze Bliskiego Wschodu. Każdy z nich opowiada jakąś historię, ale zamiast liter są symbole, gotowe ujawnić tę opowieść uważnemu czytelnikowi. Wszystko ma znaczenie, od użycia koloru do najmniejszego motywu – wszystko ma wyjątkowe znaczenie. Przesłanie ma zwykle być dobrą wróżbą, błogosławieństwem dla osoby lub gospodarstwa domowego. Był to także środek wyrazu dla tkaczy plemiennych, którzy mogli przenosić swoje lęki, opowiadania i sny na krosna. Moderniści w połowie XX wieku zakochali się w marokańskich dywanach, adoptując je w nowoczesnym wystroju wnętrz, jednak dostrzegli, że wyglądały one jak marokańskie dywaniki Beni Ourain. Ich wygląd różni się od tego, co znamy jako typowe dywany marokańskie. Beni Ourains są dichromatyczne, o stonowanym beżowym tle i prostym, pozornie lekkomyślnym wzorze, utrzymanym w jasnobrązowym odcieniu. Dywany marokańskie vintage wpłynęły na projektantów takich jak Ivan Da Silva Bruhn i Vladimir Boberman. Amerykański projektant wnętrz Francis Elkins wykorzystał je w niektórych z najbardziej godnych uwagi wnętrz w latach trzydziestych i czterdziestych.

Dywany vintage z USA

W tym samym czasie ruch modernistyczny wpadł do Stanów Zjednoczonych i został ciepło przyjęty, najprawdopodobniej w wyniku dużych wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz w Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Wystawy te zaprezentowały ruch szerszej publiczności i zapewniły jej sukces we wszystkich formach sztuki. Zainspirowało to niektórych z najbardziej znanych projektantów tkanin i dywanów pracujących w Stanach Zjednoczonych, takich jak Donald Desky, Stanislav V’Soske, Eliel Saarinen, Loja Saarinen (matka Eero Saarinen) i Ruth Reeves. Po zamknięciu szkoły Bauhaus wielu architektów i projektantów związanych ze szkołą wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, w tym Josef i Anni Albers. Liczne dywany z wełny vintage na sprzedaż powstały dzięki pojawieniu się ruchu w Ameryce.

Wyjątkowa kolekcja dywanów w stylu vintage na sprzedaż

Nasza kolekcja dywanów vintage zadowoli oko nawet najbardziej wymagających koneserów. Odwiedź naszą galerię i poznaj magię i tajemnicę arcydzieł tkackich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !