Zalety i wady wełnianych dywanów. 1

Dywan jest nieodzownym elementem wielu aranżacji. Szeroki wybór kolorów i wzorów daje duże pole do popisu dla projektantów wnętrz. Dywan znajduje swoje miejsce w każdym pomieszczeniu. Spotkać je można zarówno w salonie jak i w łazience czy przedpokoju.

Wełniany dywan jest jednym z najbardziej miękkich wykładzin na świecie. Jak wszyscy wiemy, wełnę uzyskuje się z runa owiec, co czyni ją jedną z najstarszych włókien używanych przez człowieka. Coraz częściej dywany wełniane są stosowane w aranżacji industrialnych i nowoczesnych pomieszczeń. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

Maskowanie zabrudzeń

Jedną z zaskakujących zalet wykładzin wełnianych jest zdolność do ukrywania brudu.  Materiał jest nieprzejrzystym włóknem o gęstym splocie, które idealnie maskuje wszelkie nagromadzone zabrudzenia. W rzeczywistości brud jest trudniejszy do zauważenie przez ludzkie oko.

Wykonane naturalnie

Jeśli preferujesz produkty naturalne w przeciwieństwie do syntetycznych to wykładziny wełniane są najlepszym wyborem dla Twojego domu lub biura. Miękkie i miłe w dotyku runo utrzymuje swoje właściwości przez bardzo długi czas, będąc wyjątkowym podłożem dla stóp.

Silne, elastyczne i odporne włókno

Przędza wełniana jest niezwykle wytrzymała i elastyczna. Wysokiej jakości wełniane dywany z pewnością wytrzymają najcięższy ruch i zachowają swój piękny wygląd przez wiele lat.

Ognioodporny materiał

Kolejną zaletą, którą ludzie uwielbiają w przypadku wełnianego dywanu, jest odporność na płomienie. Zmniejszone ryzyko wystąpienia pożaru to niewątpliwie przydatny atut w pomieszczeniach biurowych czy domowych.

Utrzymuje ciepło

Podczas mroźnych zimowych miesięcy z pewnością najlepszym wyborem będzie ciepły, wełniany dywan. Sprawdza się jako izolator w domach, ponieważ ma zdolność zatrzymywania i utrzymywania ciepła w pomieszczeniu.

 

Odpowiada na czyszczenie

Jeśli włókno jest poddane zabiegom czyszczenia i pielęgnacji to bez problemu uwolni brud zgromadzony we włóknach. Dzieje się tak ze względu na podatność wełny na wchłanianie płynów i pęcznienie pod ich wpływem.

Każda rzecz posiada dla przeciwwagi plusów również i minusy. Oto, te, które dotyczą wełnianych dywanów:

Wrażliwy na plamy i substancje chemiczne

Patrząc na miękką i delikatną fakturę wełnianych dywanów, jest oczywiste, że takie włókno nie jest przeznaczone dla rodzin z malutkimi dziećmi, które kochają rozrabiać. Na przykład, tylko jeden rozlany napój może sprawić, że wykładzina zyska plamę, która będzie bardzo trudna do usunięcia.

Wykładziny wełniane są również podatne na działanie chemikaliów. Wiadomo, że wełna jest wrażliwa na alkaliczne substancje chemiczne powyżej pH 9,5 a także na popularny wybielacz chlorowy, który można znaleźć w domach i sklepach spożywczych. Na przykład, jeśli przypadkowo wylejesz butelkę wybielacza na dywan, może się okazać, że włókna zostaną szybko rozpuszczone.

Kosztowny

Kiedy mówimy o kosztach, niekoniecznie mamy na myśli sam materiał. Trzeba pamiętać, ze na cenę wpływają również takie czynniki jak chociażby sposób wykonania. Najwyższe ceny posiadają modele, które są tkane ręcznie przez wykwalifikowanych rzemieślników. W tym wypadku płacimy za precyzję, dbałość wykonania, unikalny wzór i wysoką jakość.

Skłonność do zniekształceń

Włókna wełniane mogą być łatwo zniekształcone lub nawet uszkodzone bez możliwości późniejszejnaprawy. Taka sytuacja może zaistnieć wskutek wystawienie dywanu na działanie wysokiej temperatury, np. promieni słonecznych. Włókna ulegają osłabieniu i zniekształcają się pod wpływem ciepła.

Podsumowując, dywany wełniane mają szereg zalet. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych domach, których właściciele stawiają na wysokiej jakości dodatki. Z wyżej wymienionych zalet i wad oczywiste jest, że wykładziny wełniane działają lepiej w sytuacjach, w których nie występują zabrudzenia i zbyt wysoka temperatura. Zakupując wełniany dywan trzeba mieć na uwadze również wysokie koszty czyszczenia i konserwacji. Jednak odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne wydłużą żywotność takiej wykładziny i sprawią, że będzie ona niezwykłą ozdobą salonu czy sypialni.

One Comment

  1. polecam dywan, sklep miła obsługa , duzy plus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz porady? Zadzwoń !